Швейцария победи Унгария с 3-1 с победи за Испания и Италия на 2024 евро
Снимка: euronews.com
Euro News | 2024-06-21 | 09:17:34

Италия завърши 2-1 срещу Албания в Дортмунд, докато в Берлин мачът Испания-Хърватия завърши 3-0.

Швейцария започна силно своята кандидатура за 2024 евро с победа с 3-1 срещу Унгария в Кьолн.

Брел Емболо тичаше с широко разтворени ръце в празнуване, след като голът му означаваше победа за швейцарската страна и триумфално лично завръщане.

Емболо не беше играл за Швейцария от 18 месеца като поредица от контузии го оставиха наблюдател на неговия клуб Монако и на неговия национален отбор. Те ограбиха инерцията на играч, който отбеляза два гола в четири мача на последното Световно първенство.

Всичко беше в миналото, тъй като Емболо отбеляза в добавеното време, за да завърши победата на Швейцария с 3-1 над Унгария и в двата първият мач на отборите на Европейското първенство.

Шансът се появи от нищото — защитник на Унгария подари топката — но завършващият удар на Емболо над вратаря накара да изглежда, че не е пропуснал нито един момент.

„Беше много несигурна ситуация след много сериозната, продължителна контузия и още една контузия след това. Имахме надежда“, каза швейцарският треньор Мурат Якин.

Емболо не беше успя да тренира с отбора през по-голямата част от предтурнирния лагер и не игра в два приятелски мача. Но капитанът Гранит Джака каза, че Емболо е "много, много важен играч за нашия отбор, както на терена, така и извън него."

Швейцария поведе с 2-0, но имаше опасност да го изпусне като Унгария избухна в средата на второто полувреме.

Тактическа изненада се отплати, тъй като треньорът на Швейцария Мурат Якин избра нападателя Куадво Дуа и халфа Мишел Ебишер в стартовия си състав и двамата отбелязаха.

Дуа откри резултата едва във втория си мач за Швейцария, стреляйки ниско покрай вратаря Петер Гулачи след подаване на Ебишер. Флагът за засада се вдигна, но дълъг преглед на видео потвърди гола и възхитеният Дуа беше заобиколен от играчите на швейцарската пейка.

Ебишер направи 2-0 точно преди полувремето, намирайки място на границата на наказателното поле за да отрази криволичещ нисък изстрел покрай Гулачи.

Ударът с глава на Барнабас Варга в 66-ата позиция след центриране на Доминик Собошлай донесе празненства за Унгария, тъй като някои от нейните хардкор фенове, облечени в черни тениски, запалиха факли. Унгария продължи да натиска след това, но не можа да отбележи втори път, преди голът на Емболо да реши мача.

Треньорът на Унгария Марко Роси каза, че отборът му е бил „твърде пасивен“ през първото полувреме и „тактическо недоразумение“ " позволи на Ебишер твърде много време с топката, за да оформи швейцарските атаки.

Швейцария е втора в група А, след като домакинът Германия победи Шотландия с 5-1 в петък в първия турнир. Унгария записа първата си загуба в състезателен мач от септември 2022 г.

Следващият мач на Швейцария е в сряда срещу Шотландия.

Унгария играе с Германия същия ден в реванш от последното Европейско първенство , когато завършиха наравно 2-2.

Междувременно в Дортмунд Италия направи най-лошия възможен старт в защитата на титлата си от Европейското първенство, но за щастие нещата скоро се подобриха.

Италия се допусна най-бързо гол в 64-годишната история на турнира да победи Албания с 2-1 в атмосферен мач.

Италия очевидно е по-у дома на Европейското първенство тези дни, тъй като отива към рекордна трета титла.

А в Берлин мачът между Испания и Хърватия завърши 3-0.

16-годишният Ламине Ямал стана най-младият играч, участвал на Европейско първенство като играч на Испания новото поколение отхвърли предизвикателството на Хърватия в първия си мач.

Хърватия играе срещу Албания в Хамбург в сряда, докато Испания се изправя срещу Италия в Гелзенкирхен в четвъртък.

Фазата на елиминациите започва на 29 юни, с финала на Олимпиащадион в Берлин на 15 юли.

Източник: euronews.com